Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Pomoc:Przewodnik obrazkowy/Ostatnie zmiany, czyli jak tu się połapać w tym co się dzieje

<<Powrót do Spisu Treści Przewodnika

Spis treści

Ostatnie zmiany, czyli jak tu się połapać w tym, co się dzieje

Stroną, która jest sercem, przewodnikiem i węzłem komunikacyjnym PoeWiki, jest strona ostatnich zmian, na tej stronie pokazują się wszystkie edycje dokonywane w obrębie wiki przez użytkowników. Wszystkie to bardzo dużo, ale na szczęście można je filtrować, nadto z informacji zawartych na stronie ostatnich zmian można się szybko zorientować czy warto sprawadzać wszystkie edycje, czy nie warto.

Poniżej ściągawka do strony ostatnich zmian:


Grafika:OZ_nawigacja.png


I tak:

  1. Numerem jeden oznaczono sprytną strzałeczkę, po kliknięciu na nią rozwija się okienko, które widać na powyższym obrazku i które pozwala na filtrację ostatnich zmian, jak widać można np. obejrzeć tylko ostatnie zmiany na stronach osobistych, albo tylko w artykułach.
  2. Numerem dwa oznaczono małą literkę "m", która pojawia się przy niektórych stronach, literka ta oznacza "drobne (czyli 'małe) zmiany" co do zasady takimi zmianami powinny być poprawki literówek, interpunkcji, błędów w formatowaniu czy ortów.
  3. Numerem trzy oznaczono dużą literkę "N", która pojawia się przy niektórych stronach, literka ta oznacza "'Nową stronę" i już od razu wiadomo, że jak nowość to może warto się pofatygować i zajrzeć co nowego.
  4. Numerem cztery oznaczono opis zmian, w polu edycji znajduje się takie małe pole z podpisem "opis zmian", to co tam dodamy tak właśnie się wyświetla na stronie ostatnich zmian, dlatego dobrą praktyką jest opisywać co za treść dodało się do strony, aby inni mogli się zorientować.
  5. Numerem pięć oznaczono odnośnik do strony osobistej uczestnika, który zedytował daną stronę.
  6. Numerem sześć oznaczono odnośnik do strony rozmowy uczestnika, który zedytował daną stronę, jak chcemy z tą osobą pogadać, od razu klikamy na ten odnośnik.
  7. Numerem siedem oznaczono odnośnik do wkładu uczestnika, można kliknąć na ten odnośnik, żeby się zorientować co dany użytkownik w ogóle porabiał w PoeWiki.


Inne spojrzenie - konsolidacja!

W dni z większym ruchem ostatnie zmiany mogą jawić się pod postacią listy długiej i zagmatwanej. Alternatywny sposób wyświetlania można uzyskać, jeśli jest się zalogowanym użytkownikiem, przez ustawienie sobie opcji w preferencjach: "Preferencje" (w prawym górnym rogu ekranu, 1.), "Ostatnie zmiany" (trzeba wybrać z listy, 2.), "Konsolidacja ostatnich zmian" (3.). Dopisek "(JavaScript)" oznacza, że opcja ta będzie działać wtedy, gdy w przeglądarce włączony jest JavaScript (czyli, w dzisiejszych czasach, prawie u każdego). Po ustawieniu opcji trzeba nacisnąć "Zapisz preferencje" (ma się rozumieć).

grafika:Pref_konsoliduj_OZ.PNG


Skonsolidowane ostatnie zmiany polegają na tym, że wielokrotne zmiany na tej samej stronie zbierane są razem i wyświetlane na liście jako jedna pozycja, oznaczona estetyczną niebieską strzałeczką (1.) Po kliknięciu na strzałeczkę ukazuje się lista poszczególnych zmian, dotyczących danej strony (2.) Każdą ze strzałeczek można w ten sposób "rozwijać" i z powrotem "zwijać" do woli.

grafika:OZ_skonsolidowane.PNG

To, który sposób wyświetlania ostatnich zmian jest czytelniejszy, zależy od osobistych upodobań. Jedni wolą tak - inni tak.


Inne spojrzenie - selektywne

Czasem nie zależy nam na śledzeniu zmian na wszystkich stronach, a jedynie na wybranych, tych, które z takich czy innych względów są szczególnie interesujące. W takich przypadkach przydaje się mechanizm stron obserwowanych.

Stronę można "zaobserwować" (dodać do osobistego zbioru interesujących stron) przy pomocy odnośnika "Obserwuj" (1.) Jak łatwo się domyślić, przedtem trzeba się zalogować. Ten sam odnośnik na stronach obserwowanych zmienia się w "Przestań obserwować" i działa w odwrotną stronę. Do przeglądu zmian na obserwowanych stronach przechodzi się przy pomocy odnośnika "Obserwowane strony" (2.)

grafika:obserwuj1.png


Innym sposobem na "zaobserwowanie" strony jest zaznaczenie opcji "Obserwuj" podczas edycji strony (1.) Warto wspomnieć, że strony tworzone przez użytkownika są domyślnie dołączane do zbioru obserwowanych przez niego stron. Można z tego zrezygnować w preferencjach, (2.) na następnym obrazku. Również w preferencjach można ustawić, żeby każda strona, którą edytujemy, była dodana do obserwowanych automatycznie (3.)

grafika:obserwuj4.png

grafika:obserwuj5.png


Lista zmian na obserwowanych stronach wygląda następująco. Uwaga: na liście pokazana jest tylko najnowsza zmiana na danej stronie. Inaczej mówiąc, jeśli ta sama strona była zmieniana wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku dni, na liście pokazana będzie tylko ostatnia z tych zmian. Listę możemy dodatkowo ograniczyć do zmian wprowadzonych w określonym czasie (1.), tylko na stronach określonego rodzaju (2.), można też włączać i wyłączać pokazywanie własnych zmian (3.) Po wybraniu odnośnika (4.) przechodzimy do listy wszystkich obserwowanych stron...

grafika:obserwuj2.png


...która wygląda jak poniżej. Przez zaznaczenie "ptaszka" przy tytule (1.), a następnie naciśnięcie przycisku (2.), dana strona przestaje być obserwowana. Warto wspomnieć, że strony osobiste i ich podstrony są obserwowane zawsze wspólnie z odpowiadającą im stroną rozmowy (1.) Innymi słowy, jeśli dodamy czyjś utwór do zbioru obserwowanych do siebie stron, automatycznie zaczniemy obserwować rozmowę na temat tego utworu. W połączeniu z faktem, że podstrony zakładane przez nas są domyślnie dołączane do obserwowanych, daje to wygodną sposobność śledzenia nowych komentarzy do naszych własnych utworów.

grafika:obserwuj3.png


Na zakończenie jeszcze uwaga taka, że zmiany na obserwowanych stronach są wyróżnione na ogólnej liście ostatnich zmian przez pogrubienie tytułu strony (1.), dzięki czemu łatwiej je zauważyć wśród innych.

grafika:obserwuj6.png

>> Kolejny rozdział


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne