Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Pomoc:Kategoria

Ponieważ wiki to niekoniecznie -pedia, strony nie muszą być skategoryzowane, kategorie nie muszą być tworzone według jakiś szczególnych zasad, poza jedną: kategoria ma ułatwiać poruszanie się po wiki. Kategoria to nic innego jak węzeł komunikacyjny, w którym łączą się hipertekstowe ścieżki PoeWiki.

Wszystkie kategorie znajdują się w przestrzeni nazw Kategoria:. Aby przypisać stronę do danej kategorii, umieszczamy w tekście strony wikilink do tej kategorii, np.:

[[Kategoria:Przykłady]]

W tym momencie strona po zapisaniu zmian zostanie automatycznie dodana do kategorii "Przykłady". (Tak jak strona, którą właśnie czytasz). Zawartość kategorii można wyświetlić przez przejście do odnośnika z jej nazwą, mniej więcej w prawym górnym rogu strony. (Tak jak na tej stronie, którą właśnie czytasz).

Jeżeli kategoria, do której przypisalismy stronę nie istniała wcześniej, po wybraniu odnośnika z jej nazwą przejdziemy do trybu edycji strony nowej kategorii. Można tam umieścić krótki opis nowo założonej kategorii, natomiast nie trzeba wpisywać żadnych nazw stron do niej należących - odbywa się to automatycznie.

Przed przypisaniem strony do nowej kategorii można również obejrzeć listę istniejących kategorii i zdecydować się na umieszczenie strony w którejś z kategorii już istniejących.

Ta sama strona może należeć do dowolnej liczby kategorii. Usunięcie strony z danej kategorii odbywa się po prostu przez usunięcie odnośnika do niej z tekstu strony.

Ogólnie można powiedzieć, że mechanizm kategoryzacji stron istnieje i jest gotowy do użycia dla wygody użytkowników, natomiast jego stosowanie nie jest w PoeWiki kategorycznie (he, he) wymagane.

Wikilink z nazwą kategorii może być umieszczony gdziekolwiek w tekście źródłowym strony, jednak dla przejrzystości zwyczajowo umieszcza się kategorie na samym dole, pod zasadniczą treścią.

Źródło: "http://poewiki.vot.pl/index.php?title=Pomoc:Kategoria"

Ostatnio zmieniane o 08:20, 13 października 2009


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne