Wersja do druku Brak logowania
Zaloguj mnie | Pomoc

Paradygmat esej - glosa

Ogólnie rzecz biorąc, strony w wiki na skutek wspólnego redagowania przez uczestników mogą przybierać jedną z dwóch postaci:

Przykład: ten sam fragment hipotetycznej strony o poezji Juliusza Słowackiego po zredagowaniu w "postaci scalonej" mógłby wyglądać tak:

Beniowski Słowackiego uznawany jest za mistrzowski poemat dygresyjny. Pojawiają się jednak również głosy, że jest to dzieło nudne i rozwlekłe.

...natomiast w "postaci wątkowej":

Beniowski to mistrzostwo świata, jeśli chodzi o poematy dygresyjne! -- Marek Nowak
Bzdura. Pełno w nim dłużyzn i nudne to jak flaki z olejem -- Arleta Kowalik

W postaci wątkowej odpowiedź na tekst poprzedniego dyskutanta zwyczajowo wyróżnia się wcięciem tekstu, o jeden poziom głębszym niż wypowiedź, do której się odnosimy. Pozwala to późniejszym czytelnikom strony na zorientowanie się w poszczególnych wątkach dyskusji. (Tekst wcięty tworzy się podczas edycji strony przez stawianie jednego lub więcej dwukropków na początku linii; z kolei podpis tworzy się automatycznie za pomocą trzech tyld i zwyczajowo oddziela się go od tekstu wypowiedzi dwiema kreskami poziomymi: -- ~~~. Szczegóły na stronie o formatowaniu tekstu).

Obie postaci mają swoje wady i zalety. Postać scalona pozwala na tworzenie czytelniejszych, bardziej przejrzystych stron. Natomiast postać wątkowa pozwala na bardziej wyraziste przedstawienie opinii dyskutantów w przypadku różnicy zdań na jakiś temat.

Przyszłe strony PoeWiki mozna sobie wyobrazić jako połączenie bądź przeplatanie się tekstu w postaci scalonej (w tym kontekście nazwanej esejem) i wątkowej (czyli glos do tego eseju). Każdy ze współautorów na podstawie własnego wyczucia mógłby decydować, czy dodać swój wkład do zawartości strony poprzez uzupełnienie i ewentualne przeredagowanie powstającego w ten sposób eseju, czy też poprzez zaznaczenie "głosu odrębnego" w postaci podpisanej przez siebie glosy. Oczywiście decyzja może być w danym wypadku trudna, najlepiej zastanowić się, na ile przedstawiony punkt widzenia jest odległy od tego, co już znajduje się na danej stronie, a w razie wątpliwości, zawsze najbezpieczniej jednak się podpisać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby różne odrębne głosy po zakończeniu dyskusji, ustaleniu wniosków, spisaniu protokołów rozbieżności później scalić i przeredagować w jednorodną formę "eseju".

Czy taki sposób współtworzenia treści stron jest realistyczny i czy sprawdzi się "w praniu"? Zapewne czas pokaże.

Do zobaczenia:

informacje o dwóch postaciach strony (po angielsku):

Źródło: "http://poewiki.vot.pl/index.php?title=Paradygmat_esej_-_glosa"

Ostatnio zmieniane o 09:01, 19 października 2007


[PoeWiki]

Edytuj
Historia strony

Ostatnie zmiany
Losuj stronę
Lista uczestników
Co nowego?
Czerwony Pokój
Kategorie stron
Wszystkie strony


Co tu prowadzi?
Zmiany w powiązanych

Strony specjalne